Yabancı da tekstili bırakıp emlak alıyor
Yabancı da tekstili bırakıp emlak alıyor
ANKARA - Türkiye'de geçen yılın ilk iki ayında 18 yabancı sermayeli firma tekstil ürünleri imalatına başlarken, bu yılın aynı döneminde rakam dörde geriledi. Yabancı firmaların tekstil sektörü yerine yatırımlarını inşaat ve gayrimenkule kaydırdığı gözleniyor.
Tekstil sektöründe kapanan fabrikalar ve düşen üretim, yabancı yatırımcıların tercihlerinin gayrimenkule yöneltmesine neden oldu. Geçen yılın ilk iki ayında 18 yabancı sermayeli firma tekstil ürünleri imalatına başlarken, bu yıl rakam 4'e geriledi. Yabancı firmaların tekstil sektörü yerine yatırımlarını inşaat ve gayrimenkule kaydırdığı gözlendi.
Hazine Müsteşarlığı'nın açıkladığı şubat ayı doğrudan yabancı sermaye verileri yabancı yatırımcıların tercihlerindeki değişmeyi ortaya koydu. Buna göre, ocak-şubat döneminde 391 milyon dolar yabancı sermaye girişi sağlandı. Bunun 108 milyon doları Avrupa ülkelerinden, 75 milyon doları Amerika ülkeleri kalanı da diğer ülkelerden sağlandı. En çok yabancı firmayı ise Almanya ve Ortadoğu ülkeleri kurdu.
Ocak-şubat döneminde Alman firma sayısı 71, Rus firma sayısı 15, Afrikalı firma sayısı 10, Amerikan firma sayısı 30, Yakın ve Ortadoğulu firma sayısı 72, Asyalı firma sayısı ise 28 oldu.
İmalata ilgi azaldı
Veriler yabancı sermayenin yatırım tercihlerindeki değişikliği de gösterdi. Buna göre, imalat sanayiindeki yabancı sermayeli firma sayısı geçen yılın ilk iki ayına göre bu yıl düştü. Geçen yıl imalat sanayiinde 73 firma kurulurken, bu yıl rakam 44'e indi. Bunun 7'si gıda, 4'ü tekstil, 4'ü kimyasal madde, 6'sı elektrikli makine, 1'i motorlu kara taşıtı, 3'ü mobilya imalatı, 19'u ise diğer imalat sanayi sektörüne yatırım yaptı.
Tekstilde kayıtdışı istihdam, yapısal sorunlar, enerji maliyetleri, Çin rekabeti nedeniyle firmalar zor günler yaşarken, sektördeki daralma yabancı sermayeyi de başka alanlara kaydırdı. Geçen yıl ocak-şubat döneminde tekstil ürünleri imalatında 18 yabancı sermayeli firma kurulurken, bu yıl rakamın 4'e düşmesi dikkat çekti. 3 firma yeni kurulurken, 1 firma iştirak olarak faaliyete başladı. Rakamlar, tekstildeki daralmanın yabancı yatırımcıları etkilediği yorumlarına neden oldu. Tekstil sektörüne yatırımdan vazgeçen yabancılar, Türkiye'de inşaat ve gayrimenkul alanlarına yoğunlaştı. Verilere göre, geçen yıl 33 firmanın kurulduğu inşaat sektörüne bu yıl 47 yabancı firma geldi. Yabancı sermayeli otel ve lokanta firma sayısı 39'a çıkarken, gayrimenkul kiralama alanındaki firma sayısı da geçen yıla göre yüzde 100 oranında artarak 87'ye çıktı. Öte yandan, ocak-şubat döneminde 414 yabancı sermayeli firma kuruldu. Bunun 190'ı ocak, 224'ü şubat ayında açıldı. Bunlardan 340'ı yeni kuruldu. 68'i iştirak, 6'sı ise şube olarak açıldı.
Trtex haber 2006 info@trtex.com