Ulusal Pamuk Konseyi, yasal zemine kavuştu
Ulusal Pamuk Konseyi, yasal zemine kavuştu
İZMİR - Kuruluş çalışmaları 2000 yılından bu yana sürdürülen Ulusal Pamuk Konseyi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen Tarım Kanunu ile yasal dayanağa kavuştu.
Ulusal Pamuk Konseyi Kurucu İcra Kurulu Başkanı olan Tariş Genel Müdürü Dr. Sebahattin Gazanfer, İcra Kurulu üyeleri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Türkiye'de ilk olacak konseyin Tarım Kanunu ile yasal bir zemine kavuştuğunu söyledi. Yasanın öngördüğü yönetmelikle ilgili çalışmaları başlattıklarını belirten Gazanfer, mayıs ayı içerisinde hazırlayacakları taslak yönetmeliğini Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na sunacaklarını bildirdi. Gazanfer, yönetmeliğin Bakanlar Kurulu kararı olarak bir an önce çıkması için çalışacaklarını ifade etti. Pamukla ilgili üretici, tüccar, sanayici ve ihracatçıların büyük bir heyecanla başlatıp demokratik yaklaşımla olgunlaştırdığı bu girişime devletin el atması gerektiğini vurgulayan Gazanfer, "Konsey, ortak sorunlara uzlaşmacı çözümler üretecek ve bunların hayata geçirilmesinde siyasi iktidarlara destek olacak" dedi.
Gazanfer, ABD'de 1940'lı yıllarda kurulan Ulusal Pamuk Konseyi'nin çok güçlü ve etkin bir kuruluş olduğunu, Çin'de de 2003 yılında benzer konsey kurulduğunu bildirdi.
Ulusal Pamuk Konseyi İcra Kurulu Üyesi ve İzmir Ticaret Borsası Meclis Üyesi Şadi Katırcıoğlu, konseyin üretici, tüccar ve sanayici kesimini temsil ettiğini belirterek, "Dolayısıyla önemli bir oy potansiyelini temsil ediyor. Konsey olarak götürdüğümüz öneriler iktidarlar tarafından dikkate alınır" diye konuştu.
Trtex haber 2006 info@trtex.com