UNAKITAN '' Vergi yükü düşecek ''
UNAKITAN '' Vergi yükü düşecek ''
GAZİANTEP - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, iş dünyasını rahatlatacak bir çalışmanın müjdesini Gaziantep'te verdi. Özel sektörden gelen "istihdam maliyetleri üretimin önündeki en önemli engellerden biri" uyarısını dikkate aldıkları söyleyen Bakan Unakıtan, istihdam üzerindeki vergi yükünü azaltacaklarını açıkladı.
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) genişletilmiş meclis toplantısı TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu idaresinde yapıldı. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Ahmet Uzer, Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, belediye başkanları, Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Mehmet Aslan, Ticaret Borsası Başkanı Ömer Çelik, bürokratlar, meclis ve danışma kurulunun katılımıyla yapılan toplantıda özel sektörün Türk ekonomisine yönelik katkıları dile getirildi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Gaziantepli sanayicilerin birçok sıkıntısını yakından bildiğini ifade ederek, Türkiye'nin kabuk değiştirdiğini ve bir geçiş süreci içinde olunduğunu vurguladı. Hükümetlerin, ülke ekonomilerini büyütmek için iş başına geldiğini söyleyen Unakıtan, "Ekonomik küçülmeye neden olursanız felaket olur. 2001 krizinde bunu yaşadık. Ülkenin üzerinden tank geçti. Bizim ekonomik olarak büyümemiz gerekiyor. Bunun için üretim gerekli. Yani yatırım olanaklarının sağlanması, enflasyon ve faizlerin düşürülmesi, siyasi ve ekonomik istikrarın yakalanması lazım. Biz, elimizdeki bütçeye sahip çıkarak önemli işler başardık. Bakın 45-50 katrilyonluk açığı 9.5 katrilyona düşürdük. Başarı için sürekli reformlar gerekli. Mali disiplinden ödün vermeden ekonomi politikalarımızı sürdüreceğiz" dedi. Geçiş sürecini özel sektör ile birlikte aşacaklarını kaydeden Unakıtan, "Yaşanan tüm sıkıntıları birlikte aşacağız. Önümüzün açık olduğunu bilmenizi isterim. Büyürken yurtiçi ve yurtdışından kaynaklı sıkıntılar yaşıyoruz. Hızlı nüfus artışının ve tarım nüfusunun büyüklüğünün etkilerini yaşarken, Çin ve Hindistan gibi devasa güçlerle mücadele ediyoruz. Ancak ekonomik kalkınmanın temelinde özel sektörün olduğunu biliyoruz. Devlet üretimden elini çekmeli. Özel sektörü bu bakımdan çok önemsiyoruz. Makro ekonomik rakamlardaki iyileşmelerle birlikte, mikro ekonomik önlemleri de alacağız. Yatırım indirimlerini neden kaldırdığımız soruluyor. Yatırım indirimlerini kaldırdık ama bilindiği gibi vergileri düşürdük. Sizlerin vergi yükünü azaltmak bizim için çok daha önemli idi. Şunu herkes bilmeli ki, Türkiye eski Türkiye değil. Ayak uyduran uydurur, uyduramayan batar gider. Gaziantep bu anlamda çok özel bir yerde. Ben sizlerden artık yüksek teknoloji içeren katma değeri yüksek ürünler üretmenizi istiyorum. Gaziantep denildiğinde artık, teknolojik makinalar, robotlar üreten bir kent düşlüyorum. Teşvik konusunda bana çattınız. Ama teşviklerle bir yer abat olsa idi doğu cennet olurdu. Kalkınmış illerimiz bunu teşvikle mi yapıyor? Gaziantep'e ben her anlamda güveniyorum" diye konuştu.
Küresel ekonomide artık rekabetçi bir anlayış var
Türkiye'nin dış ticarette geldiği noktayla ilgili rakamlara dayalı bilgiler veren Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ise, ülke olarak büyük bir değişimin yaşandığına dikkat çekti. Söz konusu sancıları zamanla Güney Amerika ve Avrupa Birliği ülkelerinin yaşadığını belirten Bakan Tüzmen, "Biz şu an İtalya'nın 1992 yılındaki yerindeyiz. Aramızda 10 yıl var. Ama makasın ucunu sürekli daraltıyoruz. Dış ticaret stratejilerimiz dört dörtlük uygulandı. Tüm bu işler kolay değil. Bakın istikrarı sağladık ve dış ticaret hacmini iki katına çıkardık. Siyasi ve ekonomik istikrar ile yabancı sermaye akışı da sağlandı. Çalışmalarımız Gaziantep'e de yansıyor. Bu kapsamda kentimizi Ortadoğu'nun ticaret merkezi haline getireceğiz" şeklinde konuştu. AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer de, bir sanayici olarak kürsüye geldiğini belirterek, sanayicinin zor bir dönemden geçtiğini söyledi. Gaziantep'in teşvik kapsamı dışında kalmaması gerektiğini anlattıklarını ama başarılı olamadıklarını vurgulayan Milletvekili Uzer, "Gaziantep, doğudan aldığı göçü frenleyen bir baraj. Eğer bu baraj patlarsa İzmir'e kadar önünde ne varsa alır götürür. İstihdam açısından son derece stratejik olan kentimizin desteklenmesi gerekiyor. 'Sen ürettin, geliştin, büyüdün. Çevredeki illeri sana yaklaştıracağız' diyerek bir anlamda cezalandırılmayı hak etmedi" sözleriyle teşvikten kaynaklı sıkıntılara dikkat çekti. Hükümetin ekonomi ve maliye politikaları özel sektör olarak desteklediklerini belirten TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, Maliye Bakanlığı'nın üç yıldır bütçe açığını azaltmasını ve devrim niteliğindeki reformları önemsediklerini belirtti. Özel sektörün değişime ayak uydurması ve ikameci üretim anlayışından vazgeçmesi gerektiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Bakın Çin'e her yıl tarımdan gelen 20 milyon insanı sanayi üretiminin içine sokuyor. Bu Türkiye istihdamının toplamı kadar. Küresel ekonomide artık rekabetçi bir anlayış var. Eski alışkanlıklarımızdan kurtulmalı, şirketlerimizde kurumsallaşmayı teşvik etmeli ve ortaklık kültürümüzü geliştirmeliyiz. Küçük olsun benim olsun derseniz, büyük balık gelir sizi yer" dedi.
GSO Meclis Başkanı Abdülkadir Konukoğlu da, 17 yıldır dile getirdiği tekstilde KDV'yi 10 puan aşağıya çeken hükümet yetkililerine ve Bakan Unakıtan'a tüm sanayiciler adına teşekkür borcu olduğunu söyledi. "Biz KDV'yi indirin dedikçe yükselttiler. Ödenen KDV, toplanması gerekenin hep altında kaldı. Bu kararla 73 milyon insan elbisesini yüzde 10 ucuza alırken, sanayici sermayesini yüzde 10 artırmış oldu. Biz bunun yanısıra işçilik maliyetlerinin düşürülmesini ve rekabet için enerji fiyatlarının yeniden ayarlanmasını bekliyoruz" diye konuştu.
Üreticinin kayıt altına alınması için desteklenmesi şart
GSO Başkanı Nejat Koçer, markalaşma ve inovasyonda aktif çalışmalar yapan, ve her şeyi devletten beklemeyen bir ilin sanayicileri olarak aldıkları tüm önlemlere rağmen, işçilik üzerindeki aşırı vergi yükü, yüksek enerji fiyatları ve düşük kurdan kaynaklanan ithalat patlaması karşısında yapacak hiçbir şeylerinin kalmadığını söyledi. Koçer, "Gaziantepli sanayiciler olarak bugüne kadar sizden vazgeçmedik. Siz de bizden vazgeçmeyin. Sorunlarımıza çare olun, sesimize kulak verin. Dört yanı teşviklerle çevrili bir iliz. Bizim rekabet gücümüz ülkemizin rekabet gücüdür. Dış piyasaya düşük kurla mal satan sanayicimiz iç piyasadaki durgunluk nedeniyle karşılıksız çek ve senet artışı karşısında zor günler yaşamaktadır" değerlendirmesini yaptı. Koçer, Habur Sınır Kapısı'ndaki sorunların bir an önce giderilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Meclis oturumuna katılan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Aslan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a sanayici iş adamlarını yakından ilgilendiren konularla ilgili sorular yöneltti. Gaziantep'in teşvik kapsamı dışında kalmasıyla iyi bir yumruk yediğini, bunun üstüne bir de yatırım teşviklerinin kaldırıldığını belirten Aslan, kademeli ve sektörel teşvikin bir kez daha değerlendirilmesi gerektiğini iletti. Ticaret Borsası Başkanı Ömer Çelik ise, tarımsal bir sorun olan bulgurdaki KDV'nin yüksekliğine dikkat çekti. Bulgur ve Antep fıstığını desteklenmesi gerektiğini belirten Çelik, "Üreticinin kayıt altına alınması için desteklenmesi şart. Bununla birlikte mayınlı sahaların temizlenmesiyle birlikte organik tarım için önemli bir alan elde edebiliriz. Yakından tanıdığım Maliye Bakanımız Unakıtan'ın, bu konularla ilgili çalışmalar yapacağına inanıyorum" şeklinde konuştu.
Trtex haber 2006 info@trtex.com