TEKSTİLDEKİ KDV İNDİRİMİ SORUN OLMAYACAK
TEKSTİLDEKİ KDV İNDİRİMİ SORUN OLMAYACAK
ANKARA - Tekstilde KDV indirimi ve memur maaşlarına yapılan ilave ödemelere tepki gösteren IMF, bütçenin fotoğrafını çekti. Bir haftadır Maliye, Hazine, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) yetkilileri ile görüşmelerde bulunan IMF teknik heyeti, üç aylık sonuçlar itibariyle önemli ölçüde sorun olmadığını belirterek, "önleme gerek yok" mesajı verdi.
IMF teknik heyeti ile yapılan görüşmelerde KDV indirimi, memur maaşları, sağlık harcamaları, emeklilere vergi iadesi sonrasında bütçeye gelebilecek ek yükler incelendi. Yapılan tespitlerde; Sağlık Bakanlığı döner sermayelerine aktarılan avans ödemelerinde öngörülerin 400 milyon YTL, memur maaş artışlarında ise 500 milyon YTL üzerine çıkıldığı anlaşıldı.
IMF'ye 3. gözden geçirme için davet
Devlet Bakanı Ali Babacan, 22-23 Nisan tarihlerinde Washington'da yapılacak IMF-Dünya Bankası toplantılarının ardından, IMF heyetinin 3. gözden geçirme için davet edileceğini açıkladı.
Uygulanan ekonomik politikalarda taviz vermeyeceklerinin belirten Babacan, bütçe disiplini, para politikaları ve serbest kur rejiminin aynen devam edeceğini ifade etti.
Trtex haber 10.04.2006 trtex@trtex.com