STOK YAPMAK TARİHE Mİ KARIŞIYOR..?
STOK YAPMAK TARİHE Mİ KARIŞIYOR..?
Son yıllarda ev tekstilinde hızlı değişim yaşanmaktadır. Türkiyenin dünyaya açılması, modanın sürekli değişmesi en büyük etkenlerden biridir. Ancak daha da önemlisi Çin ve uzakdoğudan giren malların çok ucuz olması, fiyatların geri çekilmesine, rekabetin de kızışmasına yol açtı. Geçdiğimiz ay KDV oranlarının 10 puan düşürülmesi elinde stok bulunduran firmalara oldukça zor anlar yaşattı.
Türkiyede ev tekstili çok ciddi boyutda kabuk değiştiriyor. Önümüzdeki ay İstanbul'da yapılacak olan ev tekstili fuarına hazırlanan üreticiler oldukça farklı ürün ve tekliflerle satış yapacaklarının sinyallerini veriyorlar. 17 Mayıs da başlayacak olan Evteks fuarına yurt dışından katılımın geçmiş yıllara oranla daha fazla olması beklenmektedir. Dünya piyasasını yakından izleyen uzmanlara göre, Türkiyedeki tekstil üretimi düşmeye devam edecek, kalite daha fazla artacak ve tekstil sektöründen diğer sektörlere geçişler başlayacaktır. Bu durum tekstilcilerin hoşuna gitmese de en çok etkilenecek olan büyük yatırım sahibi üreticilerin olacağı tahmin edilmektedir. Acil önlem alınarak; kayıp gibi görünen bu durumu üreticinin lehine çevirmenin yollarının şimdiden bulunması ve sektör sahiplerinin önlemlerini alarak birlik oluşturması gerekmektedir.
Tekstil sektöründeki bu hızlı değişim internet ortamında yaşanan elektronik pazarlama sistemiyle birleşerek ürün stoklamayı cazip olmaktan çıkarmaktadır.
Trtex haber 08.04.2006 trtex@trtex.com