Mantık Her Kapıyı Açar!
Ömer AŞICI
Hayal gücünüz isterseniz sizi her yere götürebilir!..
Mantıksa; sizi A noktasından B noktasına götürür!.. 
Mesela, başkaları ile ilgilenirsen iki ay içinde birçok dost kazanabilirsin. Başkalarının seninle ilgilenmesini beklersen, iki yılda bile tek bir dost kazanamazsın! 
Çok mantıklı bir görüş!.. 
Dolayısı ile hayata karşı çubuğunu yakıp oturmak işe yaramıyor! Şartlar ve sorunlar ne olursa olsun iyimser olmak, çalışmaktan vazgeçmemek, işini yürekten paylaşmak ve böylece çevresinde edindiği dostlarınca örnek bir insan olarak alkışlanmak; takdir görmek, harika bir şey olmaz mı!.. Bal gibi olur!..
Bu da çok mantıklı bir görüş!..

Şimdi kapımızı biraz daha aralayalım:
Öğrenciler o yılın ders programında yeni bir ders olduğunu fark ederler. Dersin adı “Mantık”tır ve derse yaşlıca bir profesör girecektir. İlk mantık dersinde heyecanlı öğrencilerden biri söz hakkı ister: 
”Hocam, mantık kısaca bize neyi öğretir?” 
Profesör, kendisine merak ve şüpheyle bakan öğrencilere anlatır:
“Mantık dersinin insanların zihnine yaptığını açıklamak biraz güçtür, bunu sizlere bir örnekle açıklayayım. Farz edin ki, bir maden ocağından iki insan çıkıyor… Birisinin üzeri tertemiz, diğerininki ise kir içinde!.. Bunlardan hangisinin yıkanması gerekir?” 
Öğrenciler, hiç tereddüt etmeden yanıtlarlar:
”Elbette, kirlisi!..”  
Profesör tebessüm eder:
”İşte çocuklar, mantık bu soruya cevap vermeden önce; nasıl olur da bir maden ocağından çıkan iki kişiden birinin üzeri tertemizken, diğerininki kirli olabiliyor diye sorar!” der... 

Bu yanıtta ekstra çok mantıklı… 
Boş sabun kutusu problemi de, konumuza artı değer katabilir: 
Japon yönetim sistemindeki en hatırda kalır çalışmalardan biri, Japonya’daki en büyük kozmetik firmalarından birinde yaşanan boş sabun kutusu problemidir. Müşterilerden birisi firmaya, aldığı sabun kutusunun boş olduğu konusunda şikayette bulunmuş. Bunun üzerine firma yetkilileri hemen üretilip paketlenen sabun kutularını sevkiyat birimine gönderen hattı izole etmişler. Bu sırada bir şekilde bir sabun kutusunun hattan içi boş şekilde geçtiği tespit edilmiş ve yönetim, uzmanlarına derhal bu problemi çözmesi için talimat vermiş.  Birinci çözüm şöyle önerilmiş:
Uzmanlar iki kişi tarafından kullanılan yüksek çözünürlükte bir x-ışını cihazı tasarlamak için ciddi uğraş vermişler. Bu sayede hattan geçen bütün sabun kutuları izlenebilecek ve boş olmadıklarından emin olunacaktı…
Bir de ikinci çözüm geliştirildi:
Şirketteki çalışanlardan biri problemle karşılaştığında, x-ışını, vb. karmaşık şeylerle uğraşmadı, onun yerine farklı bir yol buldu! Güçlü, endüstriyel bir elektrikli vantilatör alarak hatta doğru yöneltti. Vantilatörü açtığı anda, dolu olan kutular hattan geçerken, boş olanlar hattın dışına doğru savruldu!..  
Bu da hem pratik, hem kolay ve hem de çok mantıklı!.. 
Evet!
Mantık her kapıyı açar, doğrucudur…
Ama isterseniz Alman doğa bilimci, yazar Goethe gibi de düşünebilirsiniz:
“İnsan her gün bir bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo görmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir!...”