ATÖLYE ÇİLESİ BİTMİYOR
ATÖLYE ÇİLESİ BİTMİYOR
Mefruşat sektörünün en büyük dertlerinden biride atölye kurmak. Her mefruşatçı kendi atölyesini kurmak istiyor, fakat Türkiyede yeterince dikiş elemanı olmaması ve yeterince kalifiye eleman bulunmaması mefruşatcıların başını ağrıtıyor atölye kurmalarını engelliyor. Özellikle yaz döneminde işlerini iyi yapan atölyeler gece gündüz full çalışırlar, kendi bünyesinde atölye kuran mefruşatcılar bu konuda biraz daha rahat durumda. İşlerin zamanında verilmemesi müşteriyi üzer ve birdaha o kapıdan içeri girmelerine sebep olabilir, bunuda hiçbir mefruşatcı istemez. Kaliteli model ve dikiş bir ustasının en büyük sermayesidir. Çok deneyimli ve dürüst dikiş ustaları mefruşat sektöründe oldukca dolgun ücretle iş bulabiliyorlar. Piyasada eleman sıkıntısı olduğu için trtansfer ücretleri alanlar bile var. Yaz aylarının iyice yaklaşması işlerin açılmasıyla birlikde bu sorununda günden güne kendini göstermeye başlıyacağını biliyoruz..
Sorunun nasıl çözülmesi gerektiğini ve nasıl çare bulunabileceğini aslında herkez biliyor, ama adım atılmıyor. Meslek odalarının destekleriyle bu işden anlayan birkaç eğitimciyle her bölgedeki sorun rahatlıkla aşılabilir. 6 aylık veya 1 yıl kurs alacak öğrenciler, iş bulma garantisi verilerek teşvik edilebilirler Bu kursdan alacakları sertifika ise onların gelecekleri olabilir. İşsizlikle başı dertte olan bu ülkede aslında yapılacak çok iş var ama maalesef elini taşın altına koyacak genç yetenekler yok. Teşvikler sayesinde bu sorununda kökten çözüleceğine inanıyoruz. Trtex olarak bu sorunların herzaman üzerinde duracağız. Amacımız yetkililerin bu sorunları dikkate alması, görmesi ve ilgilenmesi.
Siz değerli okurlarımıza birde müjdemiz var, sizler sayesinde hergeçen gün daha büyük bir kitleye ulaşır olduk. sizlerinde yazma ve içinizdeki bilgi birikimlerini paylaşma zamanı geldi. Çok yakında trtex forum sayfasına kavuşacaksınız, sesinizi ve bilgilerinizi birbirlerinizle paylaşma imkanı bulacak, işlerinizi dijital ortamda daha hızlı yapma imkanına sahip olacaksınız. Her türlü haber, iletişim ve ilanlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz. Trtex haber 30,03,2006 trtex@trtex.com