Çin Kovalıyor Türkiye Kaçıyor
Çin Kovalıyor Türkiye Kaçıyor..!Marka olmadığımız sürece ne para kazana bilir nede yatırım yapabiliriz.Teknolojiyi kullanıp Tüm dunya ya açılabiliriz.Korkunun ecele faydası yok,şimdi düğmeye basma zamanı gelmiştir.Daha guzel günler için .....Test yayını
Almanya’da her on çiftçiden birinin yetiştirdiği ve Alman tarımının en gözde bitkilerinden biri olan kolza, sofralık yağ, yakıt ve makine yağı üretimi ile kozmetik sanayisinde hammadde, hayvanlara ise yem olarak kullanılıyor.
Özellikle kış kolzası Almanya’da, gelişmekte olan yağ kaynaklarının en önemlisi olarak gösteriliyor, sofralık sıvı yağlar arasında yüzde 91’e varan doymamış yağ oranı ve içerdiği diğer besin değerleriyle zeytinyağının en büyük rakibi olarak dikkat çekiyor.
Petrole alternatif olarak kolza hammaddesinden üretilen ve ‘’biodizel’’ adı verilen yakıt, benzine oranla daha ekonomik fiyatı veçevreyi kirletmeyen bir yapıya sahip olması nedeniyle Almanya’da uzun yıllardır araç sahipleri tarafından tercih ediliyor.
Makine yağı yapımı ve kozmetik ürünlerinde de hammadde olarak kullanılan bitkiden aynı zamanda hayvan yemi olarak yararlanılıyor. Hammadde elde edilmek üzere değirmende öğütülen kolzanın posası, taşıdığı yüksek besin değerleriyle verimli bir hayvan yemi olarak görülüyor.
Öte yandan, bir hektar kolza ekili alanı bir yılda 40 kişinin yıllık oksijen ihtiyacı olan 10.6 milyon litre oksijen üretiyor.
Türkiye’de kolzanın ekimine 1970 yılında başlanmış, 1977’de SağlıkBakanlığı tarafından içersinde erüsik asit bulunduğu gerekçesiyle yasaklanmış, ancak daha sonra ekimi serbest bırakılmıştı.