PATRONLARIN AY SONU SENDROMU
PATRONLARIN AY SONU SENDROMUTürkiyenin içinde bulunduğu ekonomik krizin içinden çıkmak için yoğun bir mücadele veren patronlar, çok ağır bir kış sezonunun etkisiylede ay sonları sendromu yaşamaya başladılar. Çek, fatura ve diğer ödemeler derken çoğunun psikolojilerinde derin yaralar oluşuyor.
Türkiye genelinde özellikle küçük esnaflar neredeyse bitme noktasında, büyüklerde ise sorun daha vahim. Marka olan ve isim yapmış firmalar biraz rahat durumda görünüyor, bununda en büyük sebebi kalite üretip müşterilerine kendilerini ispatlamış olması ve müşterilere güven vermeleri.
Gecdiğimiz 1 nci ve 2 nci aylarda çok sert bir kış olması neredeyse kar yüzünden evlere hapis olmamız firma sahiplerini oldukça zorladı. Bir banka yöneticisiyle yaptığımız konuşmada çeklerin ve kredilerin büyük bir çoğunluğunun ödenmemesi felaketin nekadar büyük olduğunu gösteriyor. Büyük bir krizden çıkmaya çalışan Türkiye de sistemin değiştiğini hala göremeyenler var, şunu unutmamalıyız ARTIK HİÇ BİRŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK buna göre adım atmak ve buna göre gelecek planları yapmak zorundayız. Bu ay sonu yine gelmekde geçen aylara göre çok azda hareket olması hepimizi umutlandırdı fakat piyasaların çok kırılgan olmasını aklımızdan çıkartmamalıyız. Bu konuda çok başarılı olan iş adamlarımızdan alduğımız bilgiler Firma sahiplerinin çok acil kendi eylem planlarını yapmaları eğer şirketinde çok büyük sıkıntılar varsa zararın neresinden dönersen kardır misali firmalarını tasviye etmek düşüncesindeler. Zarar etmeyen ama işde yapamayan firmalar için Marka olmak veya Marka olan firmalarla iş birliği içine girmekden bahsediyorlar.
Son yıllarda özellikle bir kaçyıldır marka ve marka olmakdan çok bahsedilir oldu, ve bunu yapan şirketler gerçekden başarıyı hem Türkiyede hemde Yurt dışında başarılı oldular. Kendi firmalarını korudukları gibi çalışanlarınıda korudular kalifiye insanlar eğittiler ve yollarına devam ediyorlar. Ev tekstili Türkiyede çok büyük bir iş isdihdama sahip bunu iyi kullamak marka olmak ve dünya pazarındaki gerçek yerimizi almamız gerekiyor. Ay sonu sendromu yaşamamak için başarılı firmaları örnek alıp marka olmanın veya marka olanların yanlarında biran evvel yerlerimizi ayırtmalıyız.
Trtex haber 27.03.2006 trtex@trtex.com