AVRUPALI TEKSTİL MAKİNECİSİNİN YENİ HEDEFİ TÜRKİYE
AVRUPALI TEKSTİL MAKİNECİSİNİN YENİ HEDEFİ TÜRKİYEAvrupalı ve Uzakdoğulu makine üreticilerinin yeni hedefi Çin ile rekabet eden Türk tekstil firmaları oldu. 'Yeni teknoloji ürünleriyle rekabette bir adım öne çıkın' diyen yabancı üreticiler, Türkiye çapında turlar düzenliyor.
Çin ile mücadele eden Türk tekstil ve konfeksiyon sanayii, Avrupalı ve Uzakdoğulu makine üreticilerinin hedefi oldu. "Son teknoloji makinelerle katma değeri yüksek ürünler üretebilirsiniz. Bu da sizin rekabette bir adım öne geçmenizi sağlar" diyen Avrupalı ve Uzakdoğulu üreticiler, Türk firmalarının kapısını çalıyor. Alman ve İtalyan makine üreticilerinin yanı sıra İngiliz üreticiler de Türkiye çapında turlara başladı.
Önceki gün İstanbul'da, dün de Denizli'de sunum yapan İngiliz Tekstil Makinecileri Derneği (British Textile Machinery Association-BTMA), bugün Gaziantep'te yapacakları sempozyumda, tekstil üretimi sırasında kullanılacak gelişmiş laboratuar ve kalite kontrol ekipmanları hakkında bilgi verecek. Marks&Spencer, Next ve H&M gibi uluslararası markaların artık sipariş verirken firmanın sahip olduğu makineleri de dikkate alması pazarı daha da hareketlendirdi.
Yabancılar fuarlara geliyor
Yabancı makine üreticilerinin Türkiye'ye olan ilgisindeki artış, yurtiçinde düzenlenen fuarlara katılımla doğrulanıyor. Haziran ayında Teknik Fuarcılık tarafından İstanbul'da yapılacak olan II. International Textile Machinery (ITM) Fuarı'na katılan Avrupalı makine üreticilerinin sayısı bu yıl yüzde 20 arttı. Aynı şekilde TÜYAP ile Tekstil Makine ve Aksesuar Sanayicileri Derneği'nın düzenlediği International Istanbul Textile Machinery Fuarı'nda da yabancı katılımcı sayısında yüzde 5 artış oldu.
Sipariş, makinelere göre veriliyor
Teknik Fuarcılık ortaklarından Necip Güney, makine üreticilerinin yeni hedefinin Türkiye ve Doğu Bloku başta olmak üzere Suriye, İran, Pakistan ve Hindistan gibi ülkeler olduğunu söyledi. Uluslararası tekstil markalarının sipariş verdiği firmaların kullandığı makineleri de dikkate aldığını söyleyen Güney, bu nedenle makine yatırımı yapılırken teknolojinin ön plana çıktığını kaydetti. Güney, "Örneğin Marks&Spencer, bir firmaya kırmızı renk tişört siparişi verdi. Rengi, boyama makineleri tutturuyor ancak elinizde iyi bir makine yoksa, aynı renk tonunu tutturma şansınız da olmuyor. Artık Next, H&M gibi pek çok büyük alıcı, dokuma, boyama ve bitirme işlemlerindeki makine parkuruna göre sipariş ve fiyat veriyor. Hal böyle olunca, Türkiye de basit makineler yerine katma değerli üretime yardım eden makineleri tercih ediyor. Makine üreticileri de bu yönde pazar oluşturuyor" diye konuştu.
Trtex haber 23,03,2006 trtex@trtex.com