Çin Cin lik yapınca fena yakalandı
Çin Cin lik yapınca fena yakalandı
Geçen hafta Çin de üretim yapan bir fabrika boyundan büyük işler yapmaya kalkınca fena yakalandı.
BAYDEMİRLER Grubunun patentli ürünlerini kaçak üreten Çinli uyanık bir iş adamı, Baydemirlerin şikayeti üzerine Polisler tarafından kıs kıvrak yakalandı. Yaklaşık 4 Yıl önce Çin İhraç Malları fuarlarında Ev Tekstili standlarında sergilenen desenlerin %90 nda Brillant Markalı malların olduğunu tespit ettiren ve daha sonra Taklitli mallar ile ilgili iz süren Baydemirler grubunun yetkilileri 70'e yakın stantda BRİLLANT markalı ürünlerin sergilendiğini patent büroları sayesinde tespit ettirdi. Bu ürünlerin satışlarını engelleyen firma yetkilileri, her geçen yıl taklit ürünleri azaltarak sıfıra indirdi.
Üretim yapan uyanık Çinli fabrikatörler fuarlarda sergilemeden direkt el altından bu taklit ürünleri pazarlamaya başladılar. Baydemirler yetkilileri olayı fark edince fabrikalara baskın düzenlendi ve sahte ürünler fabrika depolarında yakalandı. Her ay yaklaşık 4.000.000 m Brillant etiketli işlemeli ve diğer grup ürünler paketleme malzemeleriyle birlikde ele geçirildiğinde görenleri de şok etti. Tüm Dünya ülkelerine dağıtım yapıldığı tespit edilen sahte brillant ürünleri Çin sanayi bakanlığının işbirliği sonucu durduruldu.
Milli Servetimiz Elden Gidiyor
Birçok fabrikalarda üretilen Türk patentli Brillant ürünleri özellikle Ukrayna, İran, Rusya, Fas, Cezayir, Libya ve Türkiye başta olmak üzere birçok Dünya ülkelerine sevk edildiği ve Sahte Brillant ürünlerini sipariş veren firmaların Baydemirler grubun patentli ürünü olan Brillant temsilcileri olduklarını iddea edip üretim yaptıkları anlaşılmıştır.
En son bu hafta 600.000 M üretip kanunsuz satmak isteyen Çinli bir iş adamı Polisler tarafından yakalandı ve ceza evine gönderildi.
5000 çalışanı bulunan Türkiyenin istihdam da öncüsü olan Türkiyenin gururu Brillant markasının taklit edilmesi bütün Türk ev tekstilcilerini derinden yaraladı. Dünyada Brillant markasının bilinmesi kolay satılması, Brillantın işinide oldukça zorlaştırıyor. Brillant yetkililerinden yapılan açıklamada ; Çinde hem fuarlarda hem de üretici firmalarda Taklit mallar ile ilgili mücadelemiz kararlılıkla devam etmektedir. Çin başta olmak üzere 130’dan fazla ülkede Brillant markasının patentine sahibiz. Markamızın korunması ve taklit ürünleri ile ilgili çalışmalara her yıl çok ciddi bütçeler ayırıyoruz.
Brillant yetkilileri bu açıklamaları yapıyor fakat ev tekstilinin sivil toplum örgütleri sessiz kalmayı tercih ediyor. Ev tekstili üreticileri, toptancıları ve perakendecileri nin neredeyse tamamı dernek ve odaların pasif kalmasından oldukca rahatsız görünüyor.
Trtex haber 2006 info@trtex.com