Kalite'de birİNCİ Dünya' da 3 üncüyüz
Kalite'de birİNCİ Dünya' da 3 üncüyüzDünyanın en büyük ev tekstil fuarı geçen ay içinde Almanya'da yapıldı. 219 Standla Türkiye ilk 3 de yerini korudu.
Dünyanın en büyük ev tekstil fuarı, Almanya’nın Frankfurt kentinde yapıldı. Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri Derneği Başkanı Yılmaz Ulusoy, Çin ve Hindistan faktörü yüzünden Türk tekstilini zor günlerin beklediğini ve bu yüzden hükümetten sorunlarına acilen çözüm bulmasını beklediklerini söyledi.
Dünyanın en büyük uluslararası ev tekstil fuarı (Internationale Heimtextilmesse) Almanya’nın Frankfurt kentinde yapıldı. Bu yıl 35.’si düzenlenen fuara, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 71 ülke, 3 bin standla katılıyor. Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen’in ziyaret ettiği fuarda açıklama yapan Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri Derneği Başkanı Yılmaz Ulusoy, tekstil sektörünün büyük kan kaybettiğini belirtti. Fuarda edindikleri izlenimleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a aktaracaklarını söyleyen Ulusoy, Çin ve Hindistan gibi ülkelere karşı Türkiye’nin acilen önlem alması gerektiğini, aksi halde sektörün büyük darbe yiyeceğini ifade etti.
1 milyon 100 bin civarında insanın tekstil ve yan sanayinde istihdam edildiğine dikkat çeken Ulusoy, 19 milyar dolarlık ihracat hacmine ulaşan sektörün, yüksek maliyetler yüzünden uluslararası rekabette zorlandığını ve bu yüzden işçi çıkarmaya başladığını kaydetti. „Hükümet, sanayicilerin enerji ve SSK maliyetlerini acilen düşürmeli“ diyen Ulusoy, 2005’in Türk tekstil sektörü açısından kırılma noktası anlamı taşıdığını vurguladı.
15 Ocak tarihinde sona eren fuarı, sektöre mensup 95 bin kişi ziyaret etti. Almanya (548) ve Hindistan’dan (319) sonra 219 standla fuara üçüncü büyük ülke olarak katılan Türkiye, bu yıl ev tekstil ürünleri tasarımı konusunda en başarılı ülkeler arasında yer aldı. Markalaşma yönünde büyük ilerleme kaydeden iş adamlarımız, yakın gelecekde çok üreten değil çok aranan markalar olacağımızı söylediler.
Trtex haber 2006