Vızıldayan sinek ve planların suya düştüğü anlar!
Şu sıralar bir televizyon kanalında “Yemekteyiz” diye çorbalı, köfteli, pilavlı, salatalı, börekli, tatlılı ve bütün bunların üstüne bol dedikodulu bir yarışma(!) programı var. Meraklıları bu yarışmayı(!) yakından izliyor ve program kaşık, çatal, çekişme, şarkı, dans ve göbek havası eşliğinde acayip de reyting alıyor!
Üstelik başka kanalların yeni yemek programları da yayında ve muhtemelen diğerleri de yolda olmalı! Tabii; bütün bunlar bize çok lazım çünkü!
Ye babam ye!
Okumakta olduğunuz yazımız ise; tabak, çanak, sofra numaraları ve dedikodusu olmayan; tam aksine sinekli, balıklı, ayılı, kedili, fareli ve “Ormandayız” adlı naif bir anlatıyı, bir hayat felsefesini özetliyor.
Değerli konuklar; yazımıza hoş geldiniz!
Şimdi birlikte bir bakalım; acaba bizim köşenin reytingi ne olacak?..
Buyurun sofraya; pardon ormana!..
Bir gün minik bir sineğin vızıltısı, bir anda tüm ormanı derin bir sessizliğin içine gömüverdi! Hemen tüm orman canlıları bu vızıltının arkasından birdenbire dikkat kesildiler, yoğun düşünce ve güdülerinin eşliğinde kafalarında ince planlar yapmaya başladılar.
Nehirde kendi halinde yüzmekte olan somon balığı yukarı doğru baktığında, nehrin tam üzerinde uçup duran sineği gördü ve kendi kendine şöyle düşündü:
"Eğer bu sinek biraz daha alçaktan uçarsa hemen yukarı doğru sıçrar ve ben de onu kolayca yakalayıp yiyebilirim!"
Aynı anda nehir kıyısında duran bir ayı da sineği görmüştür ve kendi kendine şöyle düşünmektedir:
"Eğer bu sinek biraz daha alçaktan uçarsa, nehirdeki somon balıklarından biri onu yakalamak için yukarı doğru sıçradığında, ben de o balığı yakalayıp yiyebilirim!"
Nehrin biraz yukarısındaki bir tümsekte saklanmakta olan bir avcı ise aynı sineği görmüştür ve o da şöyle düşünmektedir:
"Eğer bu sinek biraz daha alçaktan uçarsa, nehirdeki somon balıklarından biri o balığı yakalamak için ortaya çıkar. Ben de o sırada somon balığını yemeyi düşünen ve suya atlayan bir ayıyı kolayca vurarak avlarım!"
Avcının saklandığı tepeciklerin üzerinde olan bir fare de aynı anda sineği görmüştür ve tabii o da şöyle düşünmektedir:
"Eğer bu sinek biraz daha alçaktan uçarsa, nehirdeki somon balıklarından biri onu yakalamak için yukarı doğru sıçradığında, bu ormandaki ayılardan biri o balığı yakalamak için ortaya çıkar ve nehre atlar. Böylece avcı da onu vurmak için hızla yerinden fırladığında cebindeki sosisli sandöviç yere düşer ve bende böylece bugünkü yemeğimi çıkarmış olurum!"
Farenin biraz üzerindeki kayalıktaki bir kedi de aynı sineği görmüştür ve o da bu mantığa göre doğal olarak şöyle düşünmektedir:
"Eğer bu sinek biraz daha alçaktan uçarsa, nehirdeki somon balıklarından biri onu yakalamak için yukarı doğru sıçradığında, bu ormandaki ayılardan biri o balığı yakalamak için ortaya çıkar ve nehre atlar. O sırada avcı da onu vurmak için hızla yerinden fırladığında cebindeki sosisli sandöviç yere düşer ve onun arkasındaki fare tam o sosisli sandöviçi yemekle meşgulken… ben de onu yakalar ve bugünlük yemeğimi çıkarmış olurum!"
Ormandaki canlıların düşünceleri işte böyle saniyeler içinde değişik boyutlarda gel git yaparken; tam o sırada kahramanımız, vızıldayan sinek alçalır ve nehre daha yakın uçmaya başlar. Nehirdeki somon balığı onu yakalamak için yukarı doğru sıçrar ve nehrin yakınında olan ve çoktan beri sineği izleyen bir ayı, balığı yakalamak için ortaya çıkar, nehre atlar ve onu gören avcı da ayıyı vurur! Derken avcının cebindeki sosisli sandöviç yere düşer ve avcının arkasındaki fare o sosisli sandöviçi yemek üzere ortaya çıkar.
Tam bu sırada da kedi de fareyi yakalamak üzere onun üstüne atlar!
Fakat o da ne?..
Beklenmedik bir şey olur, kedi fareyi ıskalar ve cuppadak nehre düşer!..
Anlatıdan Hisse:
Üzerinde ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın, ne kadar emek verilirse verilsin, bazen en güzel planlar, ne yazık ki işte böyle kaçan fırsatlara dönüşüp ve hiç beklenmedik bir anda suya düşüveriyor.
Çünkü hayat işte böyle bir şey ve hayatın içinde beklenmedik benzer tatsız sürprizler, her canlı adına hep olageliyor. Mesele; işin dersini, öğüdünü almaktan geçiyor…
Evet!..
Yeni yılın ilk ayını hep birlikte ufak ufak harcayıp, ikincisine, üçüncüsüne yol aldığımız şu sıralarda; bu anlatımızın krizi gözeterek ve gelecek günler için sağlam planlar yapmaya; doğru gözlemler eşliğinde hedeflerine iyi odaklanmaya ve her konuda başarı için daha sıkı, daha çok ve yılmadan çalışmaya hazır olanlara naçiz bir kıssa olmasını diliyoruz.
Siz ne dersiniz?..