Tekstil sektöründen Unakıtan'a sert yanıt geldi
Tekstil sektöründen Unakıtan'a sert yanıt geldi
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın Antalya'daki Vergi Konseyi toplantısında tekstil sektörünü kastederek, "KDV'yi biz indirdik, onlar fiyatlara bindirdi" yönündeki eleştirisine sektör temsilcilerinden sert yanıt geldi. Unakıtan'ın açıklamalarını "yargısız infaz", "iddiaya gireriz zam yok", "zam değil indirim var", "fiyatı artanlar yeni sezon ürünleri" şeklinde değerlendiren sektör temsilcilerinden bazılarının görüşleri şöyle:
* Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Aynur Bektaş: Bu açıklama şuna benziyor: Bir adamın elinde bir silah yakalarsınız, `hah işte suçlu bu' diye yargısız infaz yaparsınız. Oysa ki, asıl suçlu içeride olan başka biridir. O yüzden, ben bu görüşe kesinlikle katılmıyorum ve önce rakamlara bakmak lazım diye düşünüyorum. Gelin son üç yıldaki artışlara bakalım. Hükümetin alkollü içkiler vs. gibi tüketim kalemlerine vergiler yoluyla getirdiği aşırı zamlar var, gayrimenkule gelen zamlar var. Neden bunlar konuşulmuyor? Biz KDV'yi gerçekten uyguladık. Bizim ilk üç ayda fiyatlarımızda çok düşüş vardı. Sektörden herkes çıkmaya başlamış, bu sektördekiler, inşaat, turizm gibi başka alanlara yönelmişlerdi. Mart ayında KDV düşüşü ile birlikte, fiyatlar iyice azaldı. Ancak nisan ayında, yeni sezon ürünlerin piyasaya çıkması, hem de talebin artması sektörün gerçek fiyatlarını bulmasına neden oldu. Doğal olarak bu da yükseliş olarak gözüktü. Bunun KDV ile bir alakası yok.
. Türkiye Tekstil Sanayici İşverenleri Derneği (TÜTSİD) Başkanı Halit Narin: Sayın Bakan'ın ifadeleri fevkalade yanlıştır. Yüksek çıkan enflasyon rakamlarını tekstilin suçu gibi göstermek doğru değil. Ben, bu KDV indiriminden sonra hiçbir fabrikanın, firmanın zam yapmadığına dair iddiaya girerim. Bu artışlar, belki bir miktar ithalat ve hammadede dövizin yükselişinden kaynaklanmıştır. Ama `zam' diye bir şey kesinlikle söz konusu değildir. Tekstil sanayii, geçen ay, bu ay ve bundan sonraki ayların hiçbirinde zam yapmamış ve yapmayacaktır. Biz sektör olarak, Başbakan'a verdiğimiz sözün arkasındayız.
. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Ali Murad Kızıltaş: Fiyatlardaki artışı, sadece ve sadece ayakkabı ve konfeksiyon sanayiindeki artışlarla açıklamaya çalışmak, perakende sektörünü tüketici gözünde suçlu duruma düşürmek ve gelişmelere kılıf oluşturmaktan başka bir şey değil. Biz, organize perakende olarak KDV indirimini fiyatlara aynen yansıttık. Bunun dışında, geçen yıl ile bu yılın aynı dönemine ilişkin rakamlara bakıldığında, artış değil, gerileme yaşandığı açık bir şekilde görülecektir.
. Türkiye İç Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı (TİGSAD) Başkanı Bahri Özdinç: Tekstilde, fiyat artışı diye bir şey kesinlikle söz konusu değil. Zaten KDV indirimi özellikle konfeksiyona pek yaramadı. Biz iç giyimcilerin üretimde kullandığı malzemelerin büyük bölümünün KDV'si düşmedi. Sadece kumaş, pamuk, iplik gibi malzemelerde düşüş var. Bunun da bize bir artısı olmadı... Diye konuştu
Trtex Haber 2006 info@trtex.com