Küresel ısınma, küresel uyuma
Küresel ısınma ve yeryüzünde meydana getirdiği iklimsel olağandışı olayların, uzunca bir süredir ve doğal olarak ülkemizde de yoğun bir şekilde yaşanıldığına ve gündeme geldiğine tanık oluyoruz. Dolayısı ile artık küresel ısınma ile ilgili olarak aydınlatıcı bilgilerin ilgili birimlerce sürekli olarak ve özellikle okullardan başlayarak; anlaşılır bir şekilde tüm resmi ve sivil toplum örgütlerine ulaştırılmasında büyük yararlar var. İçinde bulunduğumuz toplumun bu konuda özel yayınlar ve görsel etkinlikler eşliğinde daha çok ve hızla bilgilendirilmesinde, bilinçlendirilmesinde de keza, yine büyük yararlar var. Artık küresel ısınmanın sorunları ve çözümleri hakkında ülke bazında bir şeyler yapmanın ve harekete geçmenin zamanıdır. Ancak zamanın da ışık hızı gibi yol aldığını, sanırım akıldan hiç çıkamamak gerekiyor.
Biz, kendi adımıza bu konuda bir küçük adım atalım ve birkaç önemli hatırlatma yapalım:
En basitinden ülkemizde ne eski kışlar yaşandı, ne eski baharların tadı kaldı ve ne de eski sonbaharların yağmurlu günlerine tanık olduk. Son süreçte ülkemizde bu bağlamda en çok dikkat çeken sadece yazın kavurucu, alışmadık çöl sıcakları ve sulak alanlardaki yoğun kuraklığın göze çarpması oldu. Nehirlerimiz, göllerimiz, sulak alanlarımız resmen kurudu, barajlar ve dolayısı ile büyük kentlerimiz susuzluk alarmı verdi, tarlalarda hasat yapılamadı, ürünler yandı kavruldu, ormanlarımız yandı. Sıcaklardan bunaldık ve bir yağmur ve bir kar tanesine bile hasret kaldık. Siz, bu yazımızı okurken dünyada küresel ısınma ile ilgili olarak bir dolu negatif gelişme de muhtemelen sürüyor olmalıdır. Özetlersek; bir anlamda milyonlarca yıldır kurulu saat gibi işleyen dünyanın rahat düzeni bozuldu. Bu olanlara hep birlikte biz de çok şaşırdık, bozulduk ama; tabii ki bütün bu tuhaf ve bilinmedik haller, durup dururken bir gün içinde ve spor olsun diye olmadı! Hepsi bizim yüzümüzden oldu ve hepsini küresel uyuma gücüyle biz yaptık!..
Geçtiğimiz süreçte dünyanın da bir çok yerinde beklenmedik seller, tayfunlar, hortumlar ve mevsimsel anormallikler yeryüzünün hemen her tarafında gündem aldı ve almaya da devam ediyor. Kutup buzullarının umulmadık bir şekilde ve giderek erimesi de, keza dünyada yaşanan iklimsel kaygıları daha da arttırmış oldu. Öte yandan yeryüzü bütün bunların yanı sıra, orta vadede giderek çölleşen alanlara dönmenin riskleriyle de tanışıp el sıkışmak ve arkasından da nefes nefese kalmak üzere.
Ortada bir de bu konuyla ilgili olarak adı medyada sık sık tekrarlanan, ama çoğu kimsenin ne olduğunu, ne işe yaradığını doğru dürüst bilmediği, büyük devletlerin de ekonomik çıkarlarını gözeterek zaten pek sallamadığı “Kyoto Anlaşması” var. Yeri gelmişken burada size bu anlaşma ile ilgili kısa bir bilgi aktarıp, daha sonra olayın giderek ülkemize mal olacak ağır faturasına da birlikte bir göz atalım:
Küresel ısınmayla mücadeleyi öngören “Kyoto Anlaşması”, Birleşmiş Milletler'in 1997'de Japonya'da düzenlediği çevre toplantısında katılımcı hükümetler tarafından kabul edilen bir anlaşma. Bu anlaşma, gelişmiş ülkelerin sera etkisi yaratan gazların salınımını 2008 - 2012 yılları arasında yüzde 5.2 düşürmelerini öngörüyor. Birleşmiş Milletler’in verilerine göre, 2001'den itibaren 84 ülke anlaşmayı imzaladı, 34 ülke de onayladı. Ancak bağlayıcılığı olmadığı için, bu anlaşma sonrasında gaz salınımlarında küresel bir düşüş gözlenmedi. Uluslararası çevreci örgütler, küresel ısınmanın önüne geçilebilmesi için başta Amerika olmak üzere gelişmiş ülkelerin “Kyoto Anlaşması”na imza atmasını ve kurallarına uyması gerektiğini savunuyor.
Süreç içinde ilginç bir gelişme daha oldu ve konuyla ilgili olarak ABD Başkanı George W. Bush'un çevre konularındaki Başdanışmanı Prof. John Marburger, “küresel ısınmanın ardında sera etkisi yapan gazların olduğu” yolundaki tezi kabul ettiğini açıkladı. Marburger bu açıklamayı, dünyanın iklim konularında en önde gelen organizasyonu olan Hükümetlerarası İklim Paneli'nin geçtiğimiz aylarda ilan ettiği tespitini değerlendirirken yaptı. Marburger, “sıkı bir önlem alınmadığı takdirde, atmosferdeki karbondioksit birikiminin gezegeni yaşanamaz hale getireceğini” söyledi. Bu arada ülkemiz de sanayileşme sürecini gözeterek bu antlaşmayı henüz imzalamayan ülkeler arasında yer alıyor.
Sabah’ın internet sitesinde yer alan bir yazıda da; küresel ısınmayı durdurmak için birey olarak bizlerin de yapabileceği şeyler sıralanmış. İşte, karbondioksit salınımını azaltmak için gerçekleştirebileceğiniz 10 basit katkı ve bunları yaptığınızda ne kadar karbondioksit tasarrufu sağlayabileceğinizin hesabı:
1. Ampulünüzü değiştirin: Standart akkor ampulünüzü tasarruf ampulü ile değiştirin, yılda 75 kg. karbondioksit tasarrufu sağlayın.
2. Daha az araba kullanın: Her zamankinden daha sık yürüyün, bisiklet kullanın ve toplu taşıma araçlarından daha çok faydalanmaya özen gösterin. Araba kullanmadığınız her iki kilometre için 0.75 kg. karbondioksit tasarruf edeceksiniz.
3. Geri dönüşüme katkıda bulunun: Evinizden çıkan çöplerin sadece yarısını geri dönüştürerek yılda 1200 kg. karbondioksit tasarrufu sağlayabilirsiniz.
4. Lastiklerinizi kontrol edin: Düzgün şişirilmiş lastiklerle litre başına aldığınız yol yüzde 3 oranında artacaktır. Her 4 litre benzin tasarrufu, 10 kilo karbondioksiti atmosferimizden uzak tutar.
5. Daha az sıcak su kullanın: Suyu ısıtmak için çok fazla enerji gerekmektedir. Daha az su tüketen bir duş başlığı ile 175 kg., giysilerinizi soğuk ya da ılık suda yıkayarak da 250 kg. karbondioksit tasarrufu sağlayabilirsiniz.
6. Ambalajları fazla olan ürünlerden kaçının: Çöpünüzü yüzde 10 oranında azaltarak 600 kg. karbondioksit tasarrufu yapabilirsiniz.
7. Su ısıtıcınızı ayarlayın: Isıtıcınızı kışın iki derece aşağı, yazın iki derece yukarı ayarlayın. Bu basit ayarlamayla yılda bin kg. karbondioksit tasarrufu sağlayabilirsiniz.
8. Mümkünse bir ağaç dikin: Bir ağaç ömrü boyunca bir ton karbondioksit emer.
9. Çözümün parçası olun: Harekete geçmek ve daha fazla bilgi almak için 'www.iklimkrizi.net'i ziyaret edin.
10. Herkese anlatın: Küresel ısınmayla ilgili bildiklerinizi çevrenize anlatın.
Ve son olarak; en kolayı, bu yazıyı hemen bir kaç dostunuza okumak için pas edin!
“Adam sen de, boş ver gitsin. İş olacağına varır! Bu saatten sonra dünyayı ben mi kurtaracağım!” diyorsanız eğer, bu konuda ve “tam tepemizdeki” en son gelişmeden de keyif kaçırıcı bir haber verelim:
Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Kuzey Buz Denizi'ndeki erime sonucu buzulların kapladığı alanın, uydudan ölçümlerin başladığı 1978'den sonraki en alt seviyesine indiğini ve Avrupa'dan Büyük Okyanus'a kutup üzerinden kestirme deniz yolunun açıldığını duyurdu! ESA tarafından yapılan açıklamaya göre, tarihsel olarak geçişin mümkün olmadığı "Kuzey Buz Denizi Kuzeybatı Geçişi" adlı rota, buzulların erimesi sonucu, Avrupa-Asya, Atlas-Pasifik okyanusları geçişlerine artık tamamen açık hale geldi!
En iyisi, yazımızı “akil adamlar”dan kestirme bir görüş ile noktalayıp, biz de aradan çıkalım:
“Dünya küresel ısınma yüzünden 10 yıl içinde geri dönülmez bir noktaya gelecek. Ormanların yok olması sonucu çölleşme yaşanacak, bu tarıma da yansıyacak, deniz seviyesi yükselecek ve dünya salgın hastalıkların pençesine düşecek. Bu felaket senaryoları korkutucu; ‘fakat’ gerçek!.."
***Bu vesile ile bütün okurlarımızın, sektörel camiamızın, dostlarımızın Ramazan’ını kutluyor, daha nice Ramazan’lara erişmelerini gönülden diliyorum. Ö.A.