Fabric den Kusursuz Hizmet
Fabric den Kusursuz Hizmet
2000 yılında ilk mağazasını Ankara Hoşdere Caddesine açan Turuncu Dizayn “Fabric” markası adı altında toptan ve perakende bölümlerini birleştirerek mağaza sayısını Mayıs ayında ikiye çıkardı. İlk mağazadan farklı olarak modern çizgilerle tasarlanan yeni mağaza konseptinde modeller klasik hatta klasiğin ötesinde fantastik bir şekilde kullanılmış. Showroom dekorasyonunda mor ağırlıklı renklerin hakim olmasına karşılık; modeller de bordo, kahve, pembe, fıstık yeşili tüller ve kumaşlar kullanılmış. Servis masası ürünlerin rahatça sunulabilmesi için 10 kişinin rahatlıkla oturup hizmet alabileceği şekilde düşünülmüş. Perdelerin sergilenmesi için yaptırılan, ağırlığı yaklaşık 22 kg’a kadar çıkan rustikler standartların üzerinde tasarlanmış. Showroom bölümünde ise kendinizi, sunumu ve yenilikçi tavrıyla perde sektöründe güçlü bir markanın defilesinde hissedebilirsiniz.
Mağaza müdürü Sn. Filiz YILMAZER ve Hoş dere mağaza müdürü Sn. Tuncay POLAT ile perde ve Fabric markası üzerine konuştuk.
“Biz müflteri memnuniyetinden önce kendi memnuniyetimize bakarız.” Diyerek sohbete başlıyorlar.
Biraz şaşırmakla birlikte “nasıl” diye bir soru yöneltiyoruz. Aldığımız cevap taşların yerli yerine oturmasını sağlıyor.
Çünkü diyorlar ki; bizim her proje ve işte başarısızlığa yer vermeyecek kadar güçlü ve sistemli olarak uygulanan şirket standartlarımız var. Bu sistem şirket yönetimi, insan kaynakları ve proje oluşturmaktan başlayıp bayilerimize, ürünlerimizi kullanan her birime ve daha da önemlisi son kullanıcının ihtiyacını karşılayacak çapta derinliğe ve ayrıntıya sahip olduğunu söylüyorlar. Ve bu konu içerisindeki ayrıntıların gizliliklerini kendilerine saklıyorlar.
Ulusal bir marka altyapısına taşıdıkları “FABRIC” ürünlerinin ve yaptıkları işi sektörel anlamda nerede gördüklerini sorduğumuzda
Aslında bu işi en basit anlamda ele alarak anlatmaya başlayacaklarını söylüyorlar. Perde yaşantımızın içerisinde çoğu zaman gözardı edilen bir ayrıntı olarak görülüyor. Hemen ardından bu işe hassasiyetle bakan, perdenin başta bir ihtiyaç daha da önemlisi bu ihtiyacı bir keyfe dönüştürmeyi bilen müşterilerini bu tanımlamanın dışında tutmaları gerektiğinin altını çiziyorlar.
Perde ve perdecilik sektöründe kendimizi nerede gördüğümüzden çok bizi nerede gördükleriyle ilgileniyoruz. Bizim kendi adımıza nerede olduğumuzla ilgili bir sorunumuz yok. Zaten belirledi€imiz hedefler ve doğrularla hareket ediyoruz. Bakış açımız, hedeflerimiz ve doğrularımızdan hiçbir zaman taviz vermeyiz. Bizi konumlandırdıkları yeri söylememiz gerekirse kimse bize “perdeci” demedi bugüne kadar. Daha çok “perde tasarımcısı” yakıştırmasında bulundular. Perdelik kumaş üretiminde ise markamız “FABRIC” kalitesi, seçenekleri ve güvenirliğiyle uzun süreçler gerektirecek markalaşmayı kendi sektöründe kısa sayılabilecek bir zaman diliminde yakaladı. Dolayısıyla ürününüz bir marka, ürettiklerinizin her biri farklı tasarım olunca ne tam olarak perdelik kumaşçı, ne de perdeci oluyorsunuz. Sohbetimizin başında belirtti€imiz noktaya yeniden geliyoruz. İçi boşalan ve sıkça kullanılan müşteri memnuniyeti bizde tersten işler. Bizim memnun olmadığımız bir durum müşterilerimizi nasıl memnun edebilir ki. Biz sonradan yaşanılacak sıkıntıları önceden önlemek gayreti içerisindeyiz. Bugüne kadar ürettiklerimizle ve tasarladıklarımızla müşterilerimizi hiç kandırmadık. Yapılabileceklerin en üst seviyelerinde hareket ettik. Bu yaklaşım biçiminin meyveleriyle beslendik. Rengi turuncu ve vitamini boldu. Görüyoruz ki hem biz hem müşterilerimiz bu tadın bağımlısı oldu. “FABRIC” için buradan geriye dönüş yok. En son ulaştığımız nokta dan daha da ilerisi var. Açıkçası sektörde bizi farklılaştıran olgunun bunlar olduğunu görüyoruz. Tabiki bu durumdan son derece memnunuz,diyerek bu sorumuza noktayı koyuyorlar. Bu arada biraz soluklanıp kahvelerimizden birer yudum alarak İkiliyle yaptığımız sohbeti müşteri ilişkisi ve üretim süreçleriyle devam ettirmek istiyoruz.
Bizde süreç perdeyi yapmadan önce müşterinin neyi hayal edip nerede yaşamak istediğini anlamakla başlıyor. Servise başlamadan önce saatler süren sohbetler ve önceden yapılan modellerin izlenmesi bazen hiçbir ürüne bakmadan sonlanabiliyor. İş Çalışma yapılacak evin resimlerinin çekilmesi ve genel ölçü alınmasına geldikten sonra ikilinin en kolay bölüm olarak nitelendirdikleri ürün ve renk seçimine geliniyor. Bu safhadan sonra renklerle adeta dans ettiklerini belirtirken bile heyecanları göz bebeklerinden anlaşılabiliyor. Servis sonunda sunulan ürünlerin dikilmesi ve montaj safhası onları pek hatta hiç ilgilendirmiyor bile kendilerinden o kadar emin konuşuyorlar ki yapılacak modeller ve renkler belirlenip montaj tarihi verilince bizim işimiz bitiyor. Yeni tasarımlar ve sunumlar için koleksiyonlarının birbiri ile uçuşan renklerinin arasında kayboluyoruz diye anlatıyorlar. Onlar bizim gizli kahramanlarımız diye gülüşerek anlatmaya devam ediyorlar. İşin mutfak kısmında ne kadar başarılı olduklarını anlatıyorlar. İmalat ölçülerinin alınması montaj ve dikim mesai arkadaşları tarafından devralınıyor. Ölçü ve montaj ekibi yapacakları yerin ölçülerini kendileri alıyorlar ve gerekli olan aksesuar ve mekanizmaları temin ederek montaja gitmeden mağazada kontrol ediyorlar. Tüm mekanik malzemelerin tam ve eksiksiz olarak hazır olduğundan emin olan ekip işi gününde teslim ediyor. Şehir dışından gelen projelerde ikiliye mağaza sahibi Sn. Metin DOLGUN’ da katılıyor. Bazen günlerce camlar üzerinde ve renkler konusunda tartışmalarından bahsediyorlar.
Dokunmak, hissetmek, güzeli seçmek, yakışanı bulmak üretmek, tasarlamak, arklılaşmak, paylaşmak, yaşamak, yaşatmak bizim ilkemiz diye bahsediyorlar çalışmalarından. Son olarak arşivlerinde saklamak üzere çektikleri fotoğraflardan yaptıkları bir çalışmayı bizlerle paylaşıyorlar. Dağlı ailesinin üyelerinden Sn. Çetin DAĞLI ve Ebru DAĞLI çiftinin Mersin’deki evlerine yaptıkları montaj detayları ve model görüntüleri ile ayrılmadan evvel her ay yaptıkları çalışmaları bizlerle paylaşmalarının sözünü alarak ayrılıyoruz. Teşekkürler Turuncu Dizayn Teşekkürler Fabric.
Trtex haber tanıtım 2006 info@trtex.com