Halit Narin
Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası Başkanı Halit Narin Dünyada kotaların kalkmasının ardından Çin ile rekabette zorlanan tekstilciler, zor durumdan kurtulmak için çıkış arayışında.Tekstilci Çin’e mal satmak için boşuna uğraşmasın, asıl pazar ABD ve Rusya
Dünyada kotaların kalkmasının ardından Çin ile rekabette zorlanan tekstilciler, zor durumdan kurtulmak için çıkış arayışında. Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası Başkanı Halit Narin, sektörün Çin'e mal satmaya uğraşmaması gerektiğini, tekstil için pazarın, ABD, Avrupa ve Rusya olduğunu belirtiyor.
Narin, “Komik olmaktan vazgeçin, Çin'e pirinç satabilir miyiz? Tekstilin hangi ürününü orada pazarlayacaksın? Birkaç tane yünlü kumaştan pazarlandığında iş mi yapmış olacaksın, yoksa birkaç modeli götürüp tanıtım mı yapacaksın?” diye soruyor.
Almanya'nın Frankfurt kentinde 11-14 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Heimtextil Fuarı'na katılan Halit Narin, uluslararası fuarlara katılan firmaların ne kadar büyük olursa olsun, her geçen yıl küçülmeye başladığını belirtiyor. Türk şirketlerinin moral eksikliği yüzünden yurtdışındaki fuarlara katılımında azalma meydana geldiğini belirten Narin, “Sendika olarak fuarlar veya uluslararası organizasyonlarda büyük pavyonlar düzenleyeceğiz. 2007 Heimtextil fuarında kocaman bir Türk pavyonu yapmayı planlıyoruz. Uluslararası fuarlara Türkiye olarak girmek lazım. Firma çapında girmek artık bizi bir yerlere götürmez.” şeklinde konuşuyor. Sektörün içinde bulunduğu durum için karamsar bir tablo çizen Narin, tekstil ve konfeksiyon firmalarının üretimi azalttıklarına dikkat çekiyor: “Bunun doğru olmamasını temenni etmek benim vazifem; ama güneş balçıkla sıvanmaz. Kibarlık olsun diye kimse küçüldüğünü söylemiyor, yavaş yavaş kapanıyor.” Hayali ithalat ve ihracatla Çin ve diğer konularda hükümetin gözünü boyayanların olduğunu savunan Narin, “İktidarın kafasını kaldırıp, ne yanlış yapılıyor diye değil, kim yanlış yapıyor diye üzerine gitmesi lazım.” diyor.
Halit Narin, bazı iş dünyası örgütlerinin ‘bölgesel asgari ücret uygulansın' önerilerine karşı çıkıyor. “Bölgesel asgari ücreti konuşan herkes sosyal davaların çok uzağında olan ve işçi emeğini gasp etmek isteyen insanlardır.” diyen Narin, asgari net ücret tartışması yerine, bu ücret üzerindeki vergilerin bölgesel olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydediyor.
Dünyanın önde gelen ev tekstil firmalarını bir araya getiren Heimtextil Fuarı'na bu yıl 224 Türk firması katıldı. 2007 ev tekstil trendlerinin belirlendiği ve alıcılarla üreticilerin buluştuğu fuarda Hindistan ve Çinlilerin stantları ziyaretçilerin ilgisini çekti. Son beş yıldır ziyaretçi sayısının azaldığını ifade eden firma temsilcileri, fuarın müşterilerle irtibat noktası haline geldiğini kaydediyor. Fuara katılan Türk firmalarından Er-Fun Tekstil'in Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Özkan, bir dönem İtalyan ve Belçika gibi Avrupa ülkelerinin yerini Türkiye'nin aldığına işaret ederek, “Şimdi ise Hindistanlı ve Çinli firmalar, fuardan çekilen Türk şirketlerinin yerlerini alıyor. Eskiden burada iş bağlantısı olurdu, sıcak sipariş alırdık. İnsanlar artık sadece numune seçiyor.” diyor. Akipek firmasının genel koordinatörü Levent Meydanlı da, fuarların önemini şöyle dile getiriyor: “Fuarda kendimizi ifade ediyoruz. Firmanın devamlılığını anlıyorlar. İyi kötü fikir sahibi oluyor, ürünlerin fotoğrafını çekiyor, fiyat soruyorlar. Fuara getirdiğimiz kalite belgeleri referans kabul ediliyor.” Trtex haber 2006