مرحبا بكم, ضيف! إنشاء حساب, كن على موزع! | | العربية

  • Resim, Video ve Haberlerinizi

  • Tarafsız Gerçek Haberler

  • الصفحة الرئيسية المنسوجات الأخبار باللغة العربية
    وتنشر ونحن في خمس لغات... Trtex.com
  • الصفحة الرئيسية البوابة العربية نسيج
    الصفحة الرئيسية المنسوجات والأزياء والاخبار والمقالات والصور..نسيت كلمة المرور

Hatırla

Osmanlı Desenlerine, Vakko Hayat Veriyor

23 ديسمبر 2006
Vakko Dekor, Osmanlı'nın 700 yıllık tarihinden günümüze dek süregelen olağanüstü güzellikteki sanatımızdan esinlenerek osmanlı-turk klasikleri koleksiyonundan oluşmaktadır.

Osmanlı Desenlerine, Vakko Hayat Veriyor

Osmanlı - türk klasikleri koleksiyonu vakko dekor. Osmanlı'nın 700 yıllık tarihinden günümüze dek süregelen olağanüstü güzellikteki sanatımızdan esinlenerek osmanlı-turk klasikleri koleksiyonundan oluşmaktadır. Topkapı sarayı'ndakı dokuma ve kadifelerden. Kaftan. Entari. Yastık, bohça ve çatmalardan yola çıkılarak. Dünya müzelerinde yer alan örneklere de başvurarak çağdaş teknoloji ve modern bir anlayışla osmanlı- türk klasikleri koleksiyonu oluşturulmuştur.

Türkiye’nin en büyük koleksiyonuna sahip olan Vakko’nun tasarım ekibi, yurtdışındaki pek çok otelde Osmanlı rüzgarı estiriyor.

Ev tekstil sektörüne Osmanlı desen ve zevklerini kazandıran Vakko, yurtiçinde ve dışında isim yapmış birçok otelde tasarımları ile Osmanlı rüzgarı estiriyor. 12 yıl önce Vakko’nun kurucusu Vitali Hakko ve Jeff Hakko başkanlığında oluşturulan tasarım departmanı, Osmanlı sanatındaki desen ve renkleri Vakko markası ile kumaşa yansıtmaya başladı. Vakko’nun tasarım ekibi Osmanlı desen ve motiflerini, şimdi de ev tekstilindeki birçok ürüne ve dekorasyon malzemesine taşıyor. Osmanlı kumaşlarını yeniden canlandırıp, bugünün zevklerine uygun şekle dönüştürmek amacıyla yola çıkan Serdar Gülgün, Uğurol Kılıçarslan ile Zülal Yoğunali, aynı zamanda otel ev tekstilini içeren tüm ürünlerde talebe göre tasarım yapıyorlar. Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Başbakanlık Konutu, Harbiye Ordu Evi gibi birçok devlet mekanının yanı sıra Çırağan Sarayı, Sait Halim Paşa Yalısı gibi birçok saray ve tarihi binanın kumaşlarını Vakko markası ve Osmanlı desenleri ile süsleyen ekip, yurtdışında da birçok otel projesine imza atıyor. Yurtdışında Hırvatistan ve Kıbrıs’daki otel projelerine Vakko şimdi, Rusya ve Ukrayna’da halen devam eden otel projeleri ile yenilerini ekliyor. Sahip çıktılar Kaybolan Osmanlı değer ve kültürünü tekrar günümüze yansıtmak adına Vakko olarak büyük bir misyon üstlendiklerini söyleyen Serdar Gülgün, ilk yıllarda çok az olan ürün ve desen çeşidini şimdi 800’e ulaştırdıklarını dile getiriyor. Yurtdışındaki birçok büyük yabancı kumaş firmasının yıllardır Osmanlı desenlerini kullandığını hatırlatan Gülgün, “Bazı yabancı kumaş firmaları, ilham aldıkları Osmanlı desenlerini yıllardır tasarımlarında kullanıyorlar. Türkler olarak dünyada kabul edilmiş olan bu zenginliği kendi adımıza değerlendirmeliyiz.

Vakko da bu misyonu üstlenerek, buna öncülük ediyor” diyor. Yabancılar Osmanlı hayranı Son dönemlerde turizm işletmelerinin Osmanlı tarzını ve kültürünü keşfettiğini hatırlatan Gülgün, “Yabancı turistlerin Osmanlıya olan merakı son yıllarda otellerden gelen talebi de ciddi oranda artırdı. Vakko olarak otellere özel ve koşullarına uygun kalite ve fiyatta ürünler yapıyoruz. Farklı bir tasarım dizaynı ile otellerin ihtiyaçlarına cevap verebiliyoruz. Yurtiçinden olduğu kadar yurtdışından da talepler geliyor. Yurtdışında çok sayıda Türk mimarının bulunması gelen talebi de olumlu yönde etkiliyor. Elimizde bu anlamda ciddi bir koleksiyon var” diye konuşuyor TÜRKİYE’NİN TEK ŞANSI TASARIM Yaklaşık 7 yıldır Dubai’den, Japonya’ya kadar dünyanın birçok ülkesindeki sektör fuarlarına katıldıklarını söyleyen Zülal Yoğunali de yoğun talep gördüklerini vurguluyor. Türkiye’nin uluslararası piyasada şansı olabilmesi için mutlaka tasarım yapması gerektiğine de dikkat çeken Yoğunali, Türk tasarımcılarının kendi kaynaklarına dönmesini tavsiye ederek, “Çok şanslıyız ki tasarıma dönüştürebileceğimiz çok zengin bir kültür ve tarih kaynağına sahibiz. Tasarımcılara çok büyük bir görev ve misyon düşüyor” mesajını veriyor.

ESER SOYGÜDER

http://www.vakko.com.tr/

trtex haber - info@trtex.com

 

close Bir Daha Gösterme
Bu sayfa 0.12630605697632 saniyede oluşturuldu.